Analizę krwi i moczu wykonuje dla Medpharma laboratorium „DIAGNOSTYKA”.
- Na badania krwi należy zgłosić się na czczo.
- Badania wykonuje się na skierowania od lekarza lub też prywatnie.
- Wyniki badań podstawowych są do odbioru na drugi dzień po godzinie 12.00

Pacjent zgłasza się rano na czczo, po okresie nie przyjmowania pokarmów i płynów przez 12-godzin (można pić niewielkie ilości wody lub słabej nie osłodzonej herbaty, np. w celu przyjęcia leku doustnego; picie kawy jest niedozwolone).
Spożycie posiłku przed badaniem może zafałszować wyniki badania. Pacjent powinien być wypoczęty, badanie nie powinno być poprzedzone większym wysiłkiem ani stresem. Jeśli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, pacjent powinien przyjmować leki jak zazwyczaj. W związku z wykonywaniem niektórych analiz krwi, może istnieć konieczność przestrzegania określonej diety przez kilka dni przed badaniem. Zalecenia w tym względzie są ustalane indywidualnie z lekarzem prowadzącym. Pacjent powinien uprzedzić osobę pobierającą, jeśli mdleje na widok krwi – podjęte zostaną wówczas odpowiednie środki zaradcze.

Krew do badania jest pobierana w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej.
W przypadku pobrania krwi jednorazowo najczęściej nakłuwa się żyły kończyny górnej, w okolicy zgięcia łokciowego, rzadziej grzbietu dłoni lub przedramienia.
Pacjent zwykle proszony jest o ułożenie wyprostowanej ręki w stawie łokciowym. Badający zakłada opaskę uciskową (stazę) na kończynie pacjenta powyżej wybranego miejsca nakłucia żyły (jeśli badający wybrał do nakłucia żyłę okolicy zgięcia łokciowego zakłada pacjentowi opaskę w połowie ramienia). Pacjentowi poleca się zacisnąć pięść celem lepszego uwidocznienia wybranej żyły do nakłucia. Skórę w miejscu planowanego wkłucia badający odkaża. Następnie dokonuje nakłucia; specjalny rodzaj igieł i probówek próżniowych ogranicza całkowicie kontakt z krwią . Istniejące we wnętrzu tych probówek odpowiednio dobrane podciśnienie sprawia, że w chwili przebicia drugim końcem igły szczelnie zamykającego probówkę korka, dochodzi do samoczynnego wypełniania jej krwią.
Po uzyskaniu potrzebnej ilości krwi, badający zdejmuje ucisk (stazę) i wyjmuje igłę.

Po pobraniu krwi w miejscu wkucia należy docisnąć wacik.
Ręka powinna być trzymana powyżej ramienia w pozycji wyprostowanej, co powoduje zapadnięcie się żyły i zapobiega krwawieniu do tkanek.
Miejsce wkucia powinno zostać uciskane przez kilka minut nie odrywając wacika od miejsca pobrania krwi.
Jeżeli pacjent nie otrzyma odpowiedniego ucisku naczynia żylnego, pojawi się siniak.